آرشیو

جدیدترین ها
 • 0
 • 99

اساس کار چیلرها


مهر 23 1401
 • 0
 • 465

آیا کارآفرین شدن سخت است؟


اردیبهشت 14 1401

تگ ها

بازار کار مهندسی برق برای خانم ها چگونه است ؟

بازار کار مهندسی برق برای خانم ها چگونه است ؟

آمار مربوط به وزارت علوم کشور نشان دهنده ی این است که تا پیش از سال 77 تعداد پسران پذیرفته شده در دانشگاه‌ها بیشتر از دختران بود، اما از این سال به بعد پیشی‌گرفتن دختران بر پسران در ورود به دانشگاه آغاز شد. البته، این افزایش حضور دخترها در ورود به دانشگاه در همه رشته‌ها یکسان نبوده و حضور آنها در رشته‌های علوم انسانی، هنر و علوم پایه، چشم‌گیرتر از رشته‌های فنی و مهندسی است. با این وجود، در سال‌های اخیر شاهد رشد بی‌سابقه‌ای در حضور دختران در این رشته‌ها نیز بوده‌ایم که این مسئله به استقبال دانش‌آموزان دختر در سال‌های اخیر از رشته‌های فنی و ریاضی برمی‌گردد که پیشنهاد می کنیم ادامه آن را در مقاله "بررسی رشته های مهندسی برای خانم ها" مطالعه کنید

از گذشته تاکنون همواره نیاز صنایع و کارفرمایان به استخدام مهندس برق زیاد بوده و بازار کار این مهندسین هم در ایران و هم در سایر کشورها همیشه رونق زیادی داشته است؛ به طوری که کسانی که در این رشته تحصیل کرده‌اند، بسته به گرایش خود می‌توانند در سازمان‌ها و شرکت‌های معتبری استخدام شوند. در این راستا با توجه به افزایش حضور بانوان در رشته های مهندسی حضور انها در محیط کار این رشته ها نیز افزایش می یابد ما در این مقاله قصد داریم ابتدا کلیتی از رشته مهندسی برق و گرایش های آن و بعد از بازار کار خانم ها در این رشته مطرح کنیم.

بازار کار خانم ها در رشته برق

 رشته برق و گرایش های آن

رشته مهندسی برق در حوزه مطالعه و بررسی کاربردهای مرتبط با الکتریسیته، الکترومغناطیس و الکترونیک می پردازد که از اکتریسیته یا برای پردازش اطلاعات یا انتقال انرژی استفاده میشود.حال چون انرژی یکی از ارکان اصلی اقتصاد به شمار میرود این رشته در دانشگاه های معتبر جهان به یکی از مهم ترین رشته ها تبدیل شده است.

این رشته در مقطع دانشگاهی گرایش های زیر را دارد:

 • - مهندسی قدرت
 • - مهندسی الکترونیک
 • - مهندسی مخابرات
 • - مهندسی کنترل
 •  -سیستم‌های دیجیتال (این گرایش فقط در دانشگاه شریف تدریس می‌شود.)

اگر بخواهیم به طور کلی چند نمونه از شرح وظایف فارغ التحصیلان رشته برق را مطرح کنیم میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • خواندن مشخصات طراحی و نقشه‌های فنی
 • طراحی سیستم‌ها و محصولات
 • ارائه مناسب‌ترین راه‌حل‌ها برای انجام پروژه
 • تخمین درست هزینه‌ها و زمان‌بندی پروژه
 • انجام پروژه‌ها بر اساس استانداردهای موجود
 • ساخت مدل‌ها و نمونه‌های اولیه با استفاده از نرم‌افزارهای طراحی سه‌بعدی
 • ثبت، تجزیه‌وتحلیل و تفسیر داده‌ها
 • تهیه مستندات محصول، نوشتن گزارش و ارائه‌ی آن

رشته برق و بازار کار خانم ها در ایران

همانطور که گفتیم رشته برق دارای گرایش های متفاوتی است در همین راستا بازار کار خانم ها در گرایش های مختلف، متفاوت است. موقعیت‌های شغلی و آگهی‌های استخدامی مهندس برق در سایت‌های کاریابی نشان میدهد که در گرایش قدرت بیشتر آقایون استخدام و جذب میشوند اما بازار کار خانم ها در گرایش کنترل، مهندسی پزشکی و برق و الکترونیک بستر مناسب تری داشته و بیشتر مشغول به فعالیت هستند. با این وجود این مسئله به این معنی نیست که توانایی خانم‌ها در گرایش قدرت کمتر است اما شاید روحیات خانم ها و بستر و محیطی که این گرایش در فضای کاری خود دارد کمتر خانم ها را به خود جذب کرده اما این امر سبب نشده که فرصت شغلی این گرایش از خانم ها به جهت جنسیت دریغ شود. و با وجود کم رونق بودن بازار کار گرایش قدرت در ایران، می‌توانیم در بسیاری از سازمان‌ها یا نیروگاه‌های مختلف زنانی را مشاهده کنیم که با رتبه‌های برتر در این گرایش تحصیل کرده‌اند و حتی بدون کنکور در مقاطع بالاتر توانسته‌اند تحصیلات خود را ادامه داده، وارد بازار کار شوند و هم اکنون به عنوان مهندس یا مدیر پروژه مسیر شغلی موفقی داشته باشند.

رشته برق و بازار کار خانم ها در دنیا

اگر بخواهیم بازار مهندسی برق را در دنیا بررسی کنیم این رشته کشورهایی مانند آمریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه و استرالیا از استقبال خوبی برخوردار است، اما در این کشورها نیز تعداد مهندسین برق خانم نسبت به آقایان بسیار کمتر است. گزارش سایت Zippia اعلام کرده در کشور آمریکا فقط 11.1 درصد مهندسین برق را خانم‌ها تشکیل داده‌اند. و این آمار نشان می‌دهد که بازار کار خانم ها در مهندسی برق هم در ایران و هم در سایر کشورها نسبت به بقیه رشته های مهندسی چندان خوب نباشد و آن‌ها به سختی می‌توانند موقعیت شغلی در این حوزه برای خود پیدا کنند. با این حال در سال‌های اخیر ورود زنان به عرصه رشته های فنی و مهندسی مخصوصا مهندسی برق بسیار بیشتر شده است؛ به طوری که نرخ بیکاری را در این قشر بسیار کاهش داده است و انتظار می‌رود در آینده‌ای نه چندان دور این آمار تغییر بیشتری داشته باشد. در بین کشور هایی که مطرح شد، کشور استرالیا بازار کار بسیار بهتری را برای رشته مهندسی برق تجربه کرده است.و در همین راستا بازار کار خانم ها هم رونق بیشتری در سال های اخیر داشته است.

بانوان مهندس برق در صنعت کشور های جهان

معرفی بازار کار خانم ها در رشته برق

 در این بخش قصد داریم فرصت های شغلی متنوعی که در حوزه کسب و کار رشته مهندسی برق وجود دارد را مطرح کنیم با این وجود میدانیم که این حوزه در کسب و کار جای پیشرفت زیادی دارد.

کارشناس الکترونیک

کارشناسان الکترونیک در حوزه طراحی، توسعه و پیاده‌سازی تجهیزات الکترونیکی مانند دستگاه‌های GPS و موتورهای الکتریکی فعالیت دارند. همچنین این افراد در مورد طرح‌های مختلف تحقیق کرده و اجزای طراحی خود را آزمایش و ارزیابی می‌کنند.

مهندس پروژه

مهندسین پروژه با توجه به بودجه و جدول زمانی بر پروژه‌های مهندسی برق و وظایف اعضا نظارت دارند.

مهندس طراح برق

یک مهندس طراح برق از نرم‌افزار طراحی برای توسعه سیستم‌ها و محصولات جدید استفاده می‌کند.

مهندس کنترل

معمولا وظیفه یک مهندس کنترل، نگهداری از سیستم‌ها و بررسی اثر بخشی فرانید هایی است که شکلات سیستم را مشخص میکند

سایر مشاغل مهندسی برق برای خانم‌ها عبارت‌اند از:

 • کارشناس برق مخابرات
 • کارشناس کنترل کیفیت
 • کارشناس مکاترونیک

علاوه بر این موارد، تدریس در این رشته و کارشناسی محتوا دو حوزه پردرامد در حوزه کاری رشته برق است که امروزه استقبال خوبی از ان شده است.

حضور بانوان ایرانی مهندس برق در صنعت

در این بخش درباره بازار کار خانم ها در دیگر رشته های مهندسی  توضیح کوتاهی میدهیم

مهندسی پزشکی

رشته مهندسی پزشکی به طراحی و ساخت انواع ابزارها و تجهیزات پزشکی، درمان و تشخیص بیماری های مختلف بازمی گردد. این رشته با توجه به در امد خوبی که دارد و همینطور عملکرد خوب زنان هم در ایران و هم در خارج از کشور با استقبال بالایی توسط بانوان رو به رو شده است. کشورهایی همچون کانادا، انگلستان، آمریکا و استرالیا از جمله کشورهایی هستند که بازار کار خوبی در این رشته تحصیلی دانشگاهی دارند. چنانچه علاقمند به آشنایی به بازار کار رشته مهندسی پزشکی هستید پیشنهاد می کنیم مقالات "بازار کار مهندسی پزشکی برای خانم ها به چه صورت است؟"  را مطالعه کنید. 

رشته مهندسی معماری

رشته مهندسی معماری از دیگر رشته هایی است که با استقبال زیادی توسط بانوان رو به رو میشود. و از آن جایی که معمولاً خانم ها علاقه زیادی به هنر و انجام کارهای هنری دارند رشته مهندسی معماری می تواند بهترین رشته تحصیلی برای خانم ها باشد.

رشته مهندسی کامپیوتر

رشته مهندسی کامپیوتر هم مانند رشته معماری با استقبال زیادی از جانب بانوان بخصوص در سال های اخیر رو به رو شده است. و به همین جهت برای کسب موفقیت نیازمند خلاقیت و پشتکار زیادی در این رشته خواهید بود.در رابطه با بازار کار مهندسی کامپیوتر برای زنان باید عرض کنیم که با توجه به کاربردی بودن این رشته در جامعه، خانم های تحصیلکرده در آن بیکار نمی مانند و امکان فعالیت در انواع شرکت ها و مراکز دیگر را به آسانی دارند و در میان رشته ها بازار کار خانم ها در آن موقعیت خوبی دارد.

رشته مهندسی مکانیک

زمینه کاری این رشته در حوزه نگهداری و طراحی ابزارهای تشکیل شده از قطعات متحرک است. بسته به روحیه و علاقه های مختلف در بانوان، هستند دختران زیادی که این رشته را انتخاب میکنند و در آن موفق هستند اما حضور بانوان درآن همچون رشته های معماری و کامپیوتر نیست.

مهندسی عمران

مهندسی عمران جزء قدیمی ترین رشته ها در گروه فنی مهندسی به شمار آورد. مهندسی عمران نیز مانند مکانیک دخترانی را جذب خود میکنند که از نظر روحیات و علاقه به حرکت در این مسیر علاقه مند هستند

رشته مهندسی صنایع

رشته مهندسی صنایع هم به جهات مختلفی از جمله بخش های مدیریتی که دارد جزو رشته های پردرخواست از جانب دختر ها بوده است. برای آشنایی بیشتر با بازار کار خانم ها در این رشته پیشنهاد می کنیم به مقاله "مهندسی صنایع برای خانم ها، یک انتخاب درست یا اشتباه؟ " مراجعه کنید. 

رشته مهندسی شیمی

افراد فارغ التحصیل در رشته شیمی به عنوان مهندس در انواع شرکت های تجاری و با داشتن درآمد بالا فعالیت دارند و اخیرا استقبال خوبی از جانب بانوان شده است. 

جمع بندی

همانطور که در این مقاله خواندید رشته مهندسی برق با توجه به گرایش هایی که دارد در ایران و سایر کشورهای جهان بازار کار بسیار متنوعی دارد. تعداد افراد بیکار در این رشته معمولا کم است، اما بازار کار خانم ها در برخی گرایش ها نسبت به آقایان از رونق کمتری برخوردار است. به طوری‌ که در گرایش کنترل و مهندسی پزشکی نسبت خانم‌ های شاغل به آقایان بسیار بیشتر از گرایش قدرت است. اما با این وجود خانم ها توانسته اند بسته به میزان علاقه و پشتکاری که دارند موفقیت های خوبی در این مسیر کسب کنند. بازار کار خانم ها رشته مهندسی برق در کشورهای خارجی نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ به طوری که در کشور آمریکا فقط ۱۱.۱ درصد از مهندسین برق را خانم ‌ها تشکیل داده‌اند. البته این درصد در کشور استرالیا که در کل، بازار کار پر رونقی در مهندسی برق دارد، بهتر است.

نویسنده: نگین بشیری، کارشناس دپارتمان برق و کامپیوتر گروه آموزشی پارس پژوهان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری

نظرات (0)

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.