آرشیو

جدیدترین ها
 • 0
 • 99

اساس کار چیلرها


مهر 23 1401
 • 0
 • 466

آیا کارآفرین شدن سخت است؟


اردیبهشت 14 1401

تگ ها

بازار کار مهندسی مواد برای خانم ها چگونه است؟

بازار کار مهندسی مواد برای خانم ها چگونه است؟

با افزایش تقاضا برای مواد جدید و فرآیندهای تولید، انتظار می رود مهندسان مواد بیشتری برای کمک به توسعه این محصولات و سیستم ها مورد نیاز باشند.همچنین بازار کار مهندسی مواد برای خانم ها با اینکه مهندسی مواد با پشت میز نشینی میانه ی خوبی ندارد اما بازار کار مهندسی مواد برای خانم ها آینده خوبی در پیش دارد.

با مدرک مهندسی مواد چه شغلی می توانید بدست آورید؟

مشاغلی که می توانید با مدرک مهندسی مواد بدست آورید.

 • *استاد یا مدرس
 • *شیمیدان تجزیه
 • *مهندس ژئوتکنیک
 • *بررسی کننده ثبت اختراع
 • *مهندس کیفیت تامین کننده
 • *مهندس متالورژی
 • *مهندس تولید
 • *مهندس طراح

آیا مهندسی مواد سخت است؟

خیر، مطالعه برنامه درسی مهندسی متالورژی و مواد دشوار نیست. امتیاز گرفتن از بسیاری از شاخه های مهندسی ساده تر است. اما دانش آموزان باید به محض اینکه در مدرسه به آنها پرداخته شد، موضوعات را مطالعه کنند تا با برنامه درسی هماهنگی داشته باشند و از استرس لحظه آخری در طول ترم ها جلوگیری کنند.

بازار کار مهندسی مواد برای خانم ها

 

بازار کار مهندسی مواد برای خانم ها چگونه است؟


دلیل اینکه مهندسین مواد و متالورژی اکثرا در صنعت های سنگین مثل مس و فولاد، صنایع دفاعی، حمل‌ونقل و... در بعضی از موارد کار در محیط‌های کارگاهی برای خانم‌ها دشوار بوده و مورد توجه خانم ها قرار نمیگیرد. نا گفته نماند کارفرمایان نیز بعضی اوقات اولویت استخدام در محیط تولید را به آقایان می‌دهند. بااینکه جامعه مهندسان تلاش زیادی برای همسان‌سازی وضعیت اشتغال بانوان و آقایان در این رشته کرده اما خانم‌ها بیشتر در محیط‌های غیر تولیدی نظیر آزمایشگاه و بخش کنترل کیفیت یا بخش های اداری سازمان‌ها مشغول به کار می‌شوند،در بازار کار مهندسی مواد برای خانم ها در کل امکان استخدام دولتی وجود دارد. رشته مهندسی مواد و متالورژی یکی از رشته‌هاییست که در آزمون‌های استخدام دستگاه‌های دولتی اعلام می‌شود.

برای آشنایی با بازار کار سایر رشته ها پیشنهاد می کنیم مقالات "بازار کار مهندسی پزشکی برای خانم ها به چه صورت است؟" ، "بازار کار مهندسی برق برای خانم ها چگونه است ؟" و "مهندسی صنایع برای خانم ها، یک انتخاب درست یا اشتباه؟" را مطالعه کنید. 

آیا مهندسی مواد رقابتی است؟

علم و مهندسی مواد یک زمینه رقابتی برای یافتن شغل است. این به این معنی است که شما باید تا حد امکان تجربه و مهارت های بیشتری را در طول دوران کاری خود کسب کنید. حتما برنامه ای را انتخاب کنید که شهرت خوبی داشته باشد و شبکه فارغ التحصیلان وسیعی داشته باشد. با توجه به اینکه در بازار کار مهندسی مواد برای خانم هابیشتر از رشته های دیگر مهندسی، استخدام می شوند اما باز هم تعداد آن ها کمتر از آقایان است. در سطح دنیا سازمان هایی مانند WISE و جامعه زنان مهندس WES برای کارکردن زنان مهندس در این حرفه تلاش کرده اند. اما خانم ها در ایران معمولا در جایگاه شعلی کارشناس و مهندس فروش، کارشناس آزمایشگاه، کارشناس کنترل کیفیت استخدام می شوند.

چرا تعداد زنان در رشته مهندسی مواد کم است؟

از آنجایی که مهندسی به طور سنتی یک رشته تحت سلطه مردان است، زنان ممکن است در مورد توانایی های خود کمتر اعتماد داشته باشند، حتی زمانی که به طور مساوی عمل می کنند. در سنین پایین، دختران به اندازه پسران به مهندسی علاقه نشان نمی دهند که احتمالاً تا حدی به دلیل کلیشه های جنسیتی است. در این صورت بازار کار مهندسی مواد برای خانم هاکمتر از آقایان است. کدام رشته مهندسی بیشترین دختر را دارد؟ علوم کامپیوتر اکثر دخترانی که در رشته مهندسی ثبت نام می کنند، علوم کامپیوتر (CS) را انتخاب می کنند. مربیان ادعا می کنند که این روند به این دلیل است که بیشتر دانش آموزان توسط ذهنیت گله ای هدایت می شوند و نه به خاطر علایقشان. با این حال، با الگوی در حال تحول در آموزش و پژوهش در سایر رشته های اصلی، دختران در این جریان ها عملکرد عالی خواهند داشت به دلیل اینکه مهندسی مواد بیشتر در محیط های کارگاهی مثل طراحی قالب با دستگاه های صنعتی یا حضور در پتروشیمی ها بازار کار مهندسی مواد برای خانم هادر ایران جایگاه مناسبی ندارد. بسیاری از زنان مورد بررسی گفتند که فقدان سایر مهندسان زن و مربیان زن، مهندسی را برای آنها به یک رشته تنها تبدیل کرده است. تقریباً نیمی از زنان مورد بررسی گفتند که به دلیل شرایط کاری، مانند سفر زیاد، عدم پیشرفت، حقوق کم، یا آب و هوای غیرمنعطف یا غیر حمایتی دلسرد شده‌اند. پیشنهاد می کنیم در این باره مقاله "بررسی رشته های مهندسی برای خانم ها" را نیز مطالعه کنید. 

بازار کار مهندسی مواد برای خانم ها

کدام کشور بیشترین مهندس خانم را دارد؟

بر اساس آخرین گزارش یونسکو با عنوان "مسابقه زمانی برای توسعه هوشمندانه"، الجزایر کشوری است که بالاترین نسبت زنان فارغ التحصیل در رشته مهندسی را در جهان دارد. آیا مهندس زن بودن سخت است؟ مهندسان زن اغلب با چالش‌های محل کار و شغلی مواجه می‌شوند که همکاران مردشان با آن مواجه نیستند، زیرا آنها در این حرفه در اقلیت باقی می‌مانند: بسته به نحوه محاسبه، زنان تنها 13 تا 25 درصد از مشاغل مهندسی را تشکیل می‌دهند. این نابرابری منجر به عدم تعادل قدرت می شود که می تواند به محیط های کاری تک جنسیتی منجر شود. با این اوصاف بازار کار مهندسی مواد برای خانم هادر در دنیا هم با استقبال خوبی هم نشده است. چندین ویژگی شخصیتی وجود دارد که اکثر مهندسان به اشتراک می گذارند که از جمله آنها می توان به کنجکاوی، تفکر انتقادی، خلاقیت، ارتباط موثر و روحیه مشارکتی اشاره کرد. بچه‌هایی که ساعت‌ها وقت صرف اسباب‌بازی‌هایشان می‌کنند تا ببینند چطور کار می‌کنند، بچه‌هایی هستند که بزرگ می‌شوند تا مهندس شوند.

جمع بندی

در رشته مهندسی مواد و متالورژی، بررسی خصوصیات و مشخصات فلزات پایه و آلیاژهای گوناگون برای فهمیدن به خواص آن‌ها، توجه مهندسان و فارغ التحصیلان این حوزه از مهندسی مواد را به خود جلب میکند. به دلیل ویژگی های گوناگون موجود در خواص مواد  و کاربردهای گسترده ای که رشته مهندسی مواد و متالوژی در صنایع مختلف دارد و اکثر فارغ التحصیلان خانم تمایل دارند در این رشته مشغول به کار شوندبه همین دلیل در این مقاله به بررسی بازار کار مهندسی مواد برای خانم ها پرداختیم. همچنین با بررسی شرح وظایف و مسئولیت‌های  مهندس مواد،  مهم‌ترین شرایط استخدامی در این حوزه را معرفی کردیم. 

نویسنده: مصطفی عینعلی، کارشناس دپارتمان مواد و متالورژی گروه آموزشی پارس پژوهان

اشتراک گذاری

نظرات (0)

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.