آرشیو

جدیدترین ها
 • 0
 • 99

اساس کار چیلرها


مهر 23 1401
 • 0
 • 465

آیا کارآفرین شدن سخت است؟


اردیبهشت 14 1401

تگ ها

کاربرد نرم افزار شبیه سازیPROCAST برای ریخته گری چیست؟

کاربرد نرم افزار شبیه سازیPROCAST برای ریخته گری چیست؟

نرم‌افزار شبیه‌سازی ریخته‌گری روشی را شبیه‌سازی می‌کند که چگونه مهندسان ریخته‌گری، در مورد فرآیند ریخته‌گری در یک پلتفرم مجازی تصمیم می‌گیرند و همچنین هر تصمیم را تجزیه و تحلیل می‌کند تا به اصلاحات طراحی مورد نیاز برای افزایش کیفیت ریخته‌گری و همچنین کاهش زمان تولید، ابزار و هزینه‌های ساخت اشاره کند. ریخته گری یک فرآیند تولیدی است که در آن معمولاً یک ماده مایع در قالبی که حاوی یک حفره توخالی به شکل دلخواه است ریخته می شود و سپس اجازه می دهد تا جامد شود. قسمت جامد شده نیز به عنوان ریخته گری شناخته می شود که برای تکمیل فرآیند از قالب خارج یا شکسته می شود. شبیه سازی ها را می توان برای تنظیم عملکرد، بهینه سازی یک فرآیند، بهبود ایمنی، تئوری های آزمایش و...استفاده کرد! سیستم‌های مدل‌سازی علمی به کاربر این امکان را می‌دهد که بینشی از اثرات شرایط و دوره‌های عمل مختلف را به دست آورد.

مزیت نرم افزار شبیه سازی PROCAST چیست؟

شبیه سازی به شما این امکان را می دهد که سوالات و سناریوهای "چه می شد اگر" را بدون نیاز به آزمایش روی خود سیستم بررسی کنید. این به شما کمک می کند تا تنگناها را در جریان مواد، اطلاعات و محصول شناسایی کنید. این به شما کمک می کند تا بینشی در مورد اینکه کدام متغیرها برای عملکرد سیستم مهم هستند به دست آورید.

3 روش ریخته گری چیست؟

به طور عمده 3 نوع مختلف فرآیند ریخته گری وجود دارد. آنها ریخته گری دایکستینگ، ریخته گری سرمایه گذاری و ریخته گری شن و ماسه هستند. هر یک از آنها مزایای ساخت منحصر به فرد خود را ارائه می دهد. روش تولید ریخته گری فرآیند ریختن مواد مذاب فلزی در قالب است   در فرآیند ریخته‌گری پنج مرحله وجود دارد: الگوسازی، قالب‌گیری، ذوب و ریختن، تکان دادن وعملیات حرارتی و بازرسی.

آیا ریخته گری یک فرآیند سه بعدی است؟

در میان انواع مختلف فرآیندهای ریخته گری سه بعدی، ریخته گری سرمایه گذاری به عنوان پیچیده و هزینه بر است. به جای قالب گیری نگاتیو از یک مدل جامد، جزء مورد نظر از موم یا پلاستیک به عنوان مثبت مدل سازی می شود. سپس این مدل با چندین لایه سرامیک در ریخته گری پوشانده می شود تا یک قالب تولید شود.

PROCAST

نرم افزار PROCAST چیست؟

نرم افزار PROCAST یک ابزار پیشرفته و کامل شبیه سازی فرآیندهای ریخته گری است که حاصل بیش از 20 سال همکاری با شرکای بزرگ صنعتی و موسسات دانشگاهی در سراسر جهان است. استفاده از نرم افزار ریخته گری امکان مهندسی و ساخت آسان‌تر را در طول فرآیند فراهم می‌کند. 4 نوع ریخته گری: فرآیندهای شکل دهی گرم، مانند ریخته گری، ریخته گری سرمایه گذاری، ریخته گری گچ و ریخته گری شن و ماسه، هر کدام مزایای تولید منحصر به فرد خود را دارند.

کدام ماده برای ریخته گری استفاده می شود؟

چهار آلیاژ متداول برای ریخته گری وجود دارد، یعنی آلیاژهای مبتنی بر آلومینیوم، مس، منیزیم و روی، علیرغم این واقعیت که برخی از آلیاژهای آهنی غیرمعمول دیگر نیز می توانند برای ریخته گری استفاده شوند.

PROCAST بهترین نرم‌افزار

شبیه‌سازی ریخته‌گری در کلاس خود، که ریخته‌گری را قادر می‌سازد تا فرآیندهای ریخته‌گری خود را ارزیابی، اعتبار سنجی و تسلط داشته باشند، تا تغییرات متعدد فرآیند را تنظیم کنند. این طیف گسترده ای از فرآیندهای ریخته گری را که در خودروسازی، حمل و نقل زمینی، ماشین آلات سنگین و زنجیره تامین بین صنعت استفاده می شود، از ریخته گری فشار بالا (HPDC) از جمله انواع داغ/سرد DCM گرفته تا ریخته گری تحت فشار پایین و خلاء پوشش می دهد. ضمن ادغام فیزیک پیشرفته، برای ارائه نتایج دقیق در زمان بسیار کوتاه ثابت شده است.

پایگاه داده گسترده مواد شامل اکثر آلیاژها (Al، چدن، مس، منیزیم، نیکل، روی) و مواد قالب‌گیری (قالب‌ها، هسته‌ها، سرامیک‌ها، فیلترها، عایق‌ها و آستین‌های گرمازا) است تا به بهترین شکل از نیازهای خاص فرآیندهای ریخته‌گری قالبی مختلف پشتیبانی کند. محیط کاربری بصری با جریان‌های کاری اختصاصی مبتنی بر کاربرد ریخته‌گری برای ریخته‌گری با قالب گرانشی، قالب‌گیری فشار پایین و ریخته‌گری با فشار بالا.

اعتبار سنجی فرآیند PROCAST

 • *ارزیابی جایگزین های متعدد طراحی در مراحل اولیه (از جمله مواد موثر بر مشخصات کیفیت)
 • *مناطق بحرانی را برای دستیابی به ویژگی های مکانیکی خاص ارزیابی کنید
 • *برای دستیابی به بهترین قابلیت ریخته گری، طراحی مشترک را فعال کنید
 • با مشاهده چرخه کامل ریخته گری از کوره تا ریخته گری نهایی، سیستم تزریق را درک کنید!
 • *حباب هوا در آستین را تجزیه و تحلیل کنید
 • *شات آهسته را بهینه کنید
 • *نقطه سوئیچینگ مناسب را تعیین کنید
 • *تعادل دونده، سرریز و موقعیت تهویه مناسب را پیدا کنید
 • *اثر اتلاف حرارت (اشتباه) را ارزیابی کنید
 • *تاثیر فشار متضاد و خلاء بر پر شدن و تخلخل گاز را درک کنید
 • *در نظر گرفتن تأثیر حداکثر فشار ماشین بر سرعت پیستون (کنترل پیستون در زمان واقعی)

PROCAST

بهینه سازی طراحی قالب و فرآیند ریخته گری

فرآیند ریخته گری قالب PROCAST Die Design

 • *دمای قالب را با واقعیت هماهنگ کنید
 • *دمای قالب تثبیت شده را ایجاد کنید
 • *مجازی سازی اسپری و دمیدن را بهبود دهید
 • *یک جریان واقع گرایانه از رسانه های گرمایش/خنک کننده در داخل کانال های قالب را در نظر بگیرید
 • *نقطه و اندازه گیری تخلخل انقباض برای فاز تشدید و پین های فشار
 • *کنترل ابعاد مجازی
 • *تنش های ناشی از حرارت را در طول فرآیند دنبال کنید
 • *بخش شبیه سازی شده را برای بررسی ابعادی مانند واقعیت صادر کنید (به عنوان مثال: یکپارچه شده با GOM)

ریخته گری talian FAR


 در خط مقدم نوآوری در فناوری ریخته گری است و به بازارهای خودرو خدمت می کند.آنها با حداکثر استفاده از مجازی سازی Die Casting Machine DCM در PROCAST ، بهترین ماشین ریخته گری را از Colosio انتخاب کردند که منجر به صرفه جویی سالانه 165 هزار یورو در هزینه شد.

PROCAST به سازندگان قالب و دایکستورها امکان می‌دهد تا شرایط عملکرد ماشین‌های ریخته‌گری خود را تأیید کنند و از این رو بهینه‌ترین DCM را برای یک قطعه/قطعه خاص تعیین کنند و نرخ تولید و حاشیه‌ها را بهبود بخشند. پایگاه داده ماشین ریخته گری فشار بالا (HPDC) با ماشین های مختلف Colosio برای استفاده فوری یکپارچه شده است و دارای یک چارچوب باز است که به کاربران امکان می دهد DCM های خاص خود را اضافه کنند. این، همراه با حل کننده PROCAST ، امکان کنترل پیستون در زمان واقعی را فراهم می کند، که به عنوان یک نوآوری در رده ماشین در METEF شناخته شد و به آن تعلق گرفت.

جمع بندی


پیشرفت‌های اخیر PROCAST برای پیش ‌بینی بسیار عالی هستند، ریزساختار و خواص مکانیکی اساسی مواد ریخته گری علاوه بر این، نرم افزار یکی از پدیده های پیچیده اصلی در ریخته گری را حل می کند. پیش بینی عیوب ماژول ریزساختار خط جدیدی را بر روی مهندسین باز می کند، احتمالا انواع دیگر تجزیه و تحلیل را ممکن می سازد، به ویژه مربوط به تنظیم سطح کیفیت متالورژی با استفاده از پارامترهای تلقیح در شبیه سازی.

نویسنده: مصطفی عینعلی، کارشناس دپارتمان مواد و متالورژی گروه آموزشی پارس پژوهان

 

 


 

 

 


 

 

 


 

 

 

اشتراک گذاری

نظرات (0)

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.